איך מורידים כתמים של קפה?

בכל דירה בישראל וכמעט בכל מקום אחר בעולם אנשים שותים קפה. אפילו בסין והרבה! אבל מה אפשר לעשות, קפה עושה כתמים. לפעמים מניחים כוס עם תחתית רטובה, לפעמים הקפה נשפך על הספה בלי כוונה ולפעמים אפילו על המזרון במיטה. רוצה לדעת איך מורידים כתם של קפה?

כמו תמיד, לפני הכל, נסביר כי כמעט בכל מקרה ומכל סוג של בד או אריג אחר – ניתן להסיר כתמי קפה או Coffee Stains!

בשביל להגביר את הסיכויים שלל להפטר מהכתם ולהסיר אותו לחלוטין, צריך להקפיד על כמה כללים שנכונים כמעט בכל מצב ועם כל סוג של חומר או נוזל מכתים: יש לפעול במהירות ובכל מקרה לא לתת לכתם להתייבש, יש לעשות שימוש בחמורי ניקוי שמתאימים לניקוי החומר המוכתם ואחרון חביב, צריך לדעת איך ומה לעשות בדיוק.

הקפה נשפך לך על החולצה?

הנה רשימה קצרה של כמה דברים שצריך בהישג יד על מנת לנקות כמעט כל סוג של בד שנשפך עליו קפה: חומץ לבן, אבקת כביסה מכל סוג ומכל מותג מוכר (וזאת לא צריכה להיות האבקה מהפרסמות בטלוויזיה שעולה הכי הרבה כסף), נייר סופג לבן, מים קרים, כוס או קערה קטנה, כלי קיבול קטן כמו ספל או קערה, מברשת שיניים או מברשת קטנה אחרת, נוזל כביסה או מלבין כביסה איכותי.

סדר הפעולות הנכון לצורך הסרת כתמי הקפה:

– הצמידו אל הכתם, עדיף משני צדי הבד או האריג, נייר סופג על מנת לייבש את הכתם ולספוג את הנוזל. עשו שימוש בכמה חתיכות של נייר סופג, לפי הצורך – עד שהנייר לא יספוג יותר נוזל או צבע של קפה. בכל מקרה אסור לשפשף את הבד. שימו לב כי במקרה של כתם על ריפוד של ספה, רצוי להסיר את הריפוד אם ניתן ולבצע את פעולת ההסרה. במידה ולא ניתן להסיר את הריפוד, ניתן לספוג כאמור רק מהצד הנגיש.

– בעזרת מים קרים בלבד שיטפו את צידו האחורי של הכתם (לא את הצד הקדמי במקרה של חולצה, מכנסיים, מפה וכו).

– זוכרים את כלי הקיבול? ערבבו בתוך קערה או ספל מעט מים קרים, חומץ לבן ואבקת כביסה. יש לערבב את התערובת ליצירת משחה הדומה מאד במקרם למשחת שיניים. אל תנסו לתצחצח שיניים עם התערובת המבחילה.

– מירחו את המשחה על שני צידי האריג באיזור הכתם. שימו לב כי מומלץ תמיד ובכל מקרה (כמו במקרה של כתמי דיו) לנסות ולמרוח את המשחה באיזור חבוי של הבד, על מנת לוודא ב-100% שהמשחה שרקחנו לא תפגע באריג. השאירו את המשחה על איזור הכתם למשך 6-7 דקות לכל היותר.

– לאחר כמה דקות קחו את המברשת ובתנועות סיבוביות מירחו את המשחה על איזור הכתם, משני צידי הבד ככל שהדבר ניתן, ולמשך כ 1-2 דקות רצופות.

– לאחר השפשפוף המעגלי שיטפו את האיזור המוכתם בבד משני צידיו במים קרים, עד להסרת כל זכר של המשחה.

– לאחר השטיפה שיפכו מעט נוזל כביסה או מלבין איכותי על איזור הכתם ושפשו מעט בעזרת האצבעות.

– מבלי לשטוף במים, הכניסו את החולצה, המכנסיים או כל אריד מוכתם אחר, אל תוך מכונת הכביסה וכבסו בתוכנית שגרתית, לפי הוראות היצרן הכתובות על הבגד. עשו שימוש באותו נוזל כביסה שבו השתמשתם על מנת לשטוף את האריג כמה דקות קודם לכן.

– לאחר הכביסה, ביותר מ-90% מהמקרים לא יהיה כתם של קפה על האריג או הבגד שלכם. הוא יוסר לחלוטין ולא יראה זכר שלו. אם הכתם לא ירד (קניתם קפה איכותי הפעם?) הימנעו מייבוש הבגד בכל מחיר וחיזרו על כל הפעולות הנ"ל שוב בלי כל חשש.

אחרון חביב: טיפים חשובים להסרה מוצלחת של כתמי קפה…

– אם נשפך לך קפה על אריג משי או צמר עדין ויקר, עדיף לא לנסות להוריד את הכתם לבד בבית, על מנת שלא להזיק ולגרום לנזק בלתי הפיך לבד העדין. יש לפנות אל חברת ניקיון מקצועית שיודעת לטפל בבדים עדינים.

– אם אתם מנסים להסיר כתמי קפה מחולצה, מכנסיים, שמלה, חצאית או כל פריט לבוש אחר, הקפידו לקרוא את הוראות היצרן המופיעות בתוך הבגד, שכן כך תמנעו בכל מקרה משימוש בחומרים או שיטות ניקוי שעלולות לגרום לנזק בלתי הפיך.

– ישנם סוגים רבים של חומרי ניקיון "שעושים פלאים" בחנויות ובסופר מרקט שליד הבית שלך. אין לנו שום דבר נגד אף אחד מהחומרים, אל כמה דברים בטוחים: החומרים עולים לא מעט כסף, הם לא תמיד עובדים ומסירים כתמי קפה בהצלחה, ובכל מקרה, השיטה שלנו להסרת כתמי קפה עובדת ולא עולה כסף.

בהצלחה!

1 תגובה

2 פינגים

    • שרה on 4 בנובמבר 2012 at 17:32
    • להגיב

    יש לי בגד עם כתם קפה אך לא ניקיתי אותו מיד .שמתי בצד.ניסיתי כעת להסירו אך לא הצלחתי.מדוע?

  1. […] מידע מקצועי » איך מורידים כתמים של קפה? 10 באוקטובר […]

  2. […] קיראו: איך מורידים בהצלחה כתמים של קפה […]

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.